چگونه طلاق توافقی بگیریم؟

چگونه طلاق توافقی بگیریم؟

چگونه طلاق توافقی بگیریم؟

طلاق توافقی امروزه یکی از انواع رایج طلاق می باشد که در آن دوطرف باهم توافق به جدایی می کنند و اقدام به انجام مراحل طلاق می نمایند.می توان گفت روش طلاق توافقی بهترین روش برای جدایی میباشد.پس از آنکه زن و شوهر درمورد طلاق و جزئیات آن یعنی مهریه ، حضانت فرزند ، نفقه و اجرت المثل به توافق رسیدند میتوانند به یک وکیل طلاق توافقی برای ارجاع مدارک طلاق توافقی ( از جمله اصل عقدنامه یا رونوشت آن، اصل شناسنامه ها و کپی کارت ملی ها ) و همچنین سپردن وکالت امور مراجعه نموده و بدون حضور زوجین تمامی مراحل طلاق انجام می گردد.

همچنین اگر زوجین به هر دلیلی تمایل به گرفتن وکیل نداشتند می توانند با در دست داشتن مدارک طلاق توافقی و بدون حضور والدین خود ،  به دفاتر خدمات الکترونیک قضاییی شهر خود مراجعه نموده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند ،  پس از آن انجام تمام مراحل طلاق را بایستی زوجین به عهده بگیرند.

 

مراحل گرفتن طلاق توافقی
 

۱- توافق زوجین در طلاق و جزئیات آن
اولین و مهمترین مرحله طلاق توافقی توافق نهایی زوجین به خاتمه دادن به زندگی مشترکشان است.علاوه بر این بایستی مهریه ، حضانت فرزند ، نفقه  ،  جهزیه و اجرت المثل و سایر مسائل مربوط به طلاق به توافق کامل رسیده و هیچگونه اختلاف و عدم رضایتی در یکی از زوجین وجود نداشته باشد.درغیر اینصورن امکان صدور رای طلاق وجود نخواهد داشت.

۲-مراجعه زوجین یا وکلای آنها به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
پس از آنکه دوطرف به توافق کامل برای طلاق رسیدند ، زوجین و یا وکلای شان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست طلاق توافقی را به صورت الکترونیکی ثبت میکنند. ( لیست دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اصفهان )

۳-ارائه مدارک طلاق توافقی
زوجین میبایست مدارک طلاق توافقی از جمله اصل عقدنامه یا رونوشت آن، اصل شناسنامه زوجین و کپی کارت ملی شان را به دفتر خدماتی قضایی الکترونیک و درصورت اختیار کردن وکیل طلاق ، به وکیل خود ارائه دهند.با ارائه  مدارک و پرداخت هزینه دادرسی و امضاء الکترونیک زن و شوهر یا وکلای آن ها ، دادخواست ثبت می گردد و زوجین باید ۲ الی ۳ روز جهت ارسال پیامک دادگاه منتظر بمانند.

۴-ارجاع زوجین به مشاوره
پس از ارسال پیامک دادگاه زوجین میبایست در اولین فرصت به شعبه دادگاه مربوطه مراجعه کنند.سپس دادگاه زوجین را به مشاوره اجباری درزمینه طلاق که در همان مجتمع قضایی مستقر است ارجاع میدهد.توجه کنید که پرداخت هزینه مشاوره به عهده زوجین می باشد.در مشاوره طلاق ، در زمینه طلاق، توافق های مالی و غیر مالی زوجین در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن سوال پرسیده میشود و اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه را مکتوب می کند تا به امضای زوجین یا وکلای ایشان برسد.

۵- صدور وقت دادگاه
پس مشاوره قاضی با زوجین وقت دادگاه طلاق توافقی داده میشود که معمولا برای طلاق های توافقی این زمان بسیار نزدیک می باشد.البته برخی از شعب دادگاه ها جلسه مشاوره را به بعد از جلسه رسیدگی موکول میکنند.پس از صدور رای گواهی عدم امکان سازش زوجین ، مرسوم است که زوجین زیر رای می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.

۶-ثبت طلاق
پس از صدور رای طلاق میبایست با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق اقدام به ثبت طلاق نمود که البته این مرحله نیز میتواند توسط وکیل طلاق مربوطه انجام گردد.جهت ثبت طلاق حضور زوجین یا وکلای آن ها اجباری می باشد و  زن میبایست قبل از ثبت طلاق ، آزمایش عدم بارداری از آزمایشگاه دریافت کرده و به دفترخانه تحویل دهد.نکته قابل ذکر اینکه اگر زوجه باکره باشد دادگاه ها وی را  جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی میکنند.

در نهایت با امضا دفاتر طلاق و اجرای صیغه طلاق ، اصل عقدنامه به سردفتر تحویل داده شده و وی با امضا ومهر شناسنامه ها ، در همان روز یا طی چند روز طلاق نامه را تحویل زوجین میدهد.

 

مدت زمان طلاق توافقی توسط وکیل
توجه داشته باشید که تمامی این مراحل درصورت مراجعه به یک وکیل خبره  و متخصص در امور مربوطه به خانواده و طلاق بدون حضور زوجین و در کمترین زمان ممکن امکان پذیر می باشد.مراحل انجام طلاق توافقی از ابتدا تا انتها توسط بهترین وکیل اصفهان ، ۳ الی ۹ روز کاری پیش بینی میشود.

 

هزینه های واریزی دولتی توسط زوجین
درمورد طلاق توافقی ، هزینه واریزی دولتی برای دوطرف ۹۲۰۰۰۰۰ تومان میباشد که این هزینه متشکل از ۳۷۰۰۰۰ تومان هزینه ثبت دادخواست و مشاوره و  ۵۵۰۰۰۰ تومان هزینه ثبت و اجرای صیغه طلاق در دفترخانه ازدواج و طلاق می باشد.

نکته قابل توجه اینکه وکیل هر یک از زوجین برای طلاق میبایست متفاوت بوده و هزینه حق الوکاله نیز برای هریک از طرفین جداگانه محسوب می باشد.

 

نمونه متن دادخواست برای طلاق توافقی
خواهان: مشخصات زوج یا زوجه
خوانده: مشخصات زوجه یه زوج
خواسته: تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش(طلاق توافقی)
دلایل ومنضمات: ۱-شناسنامه وکارت ملی ۲-عقدنامه ازدواج
شرح دادخواست:

ریاست محترم دادگاه خانواده ……….
با سلام واحترام
بدینوسیله به استحضار عالی معروض می دارد:
به شرح مندرج در سند ازدواج رسمی شماره ترتیب ………… دفتر ازدواج شماره…………..اینجانب ………. با …………..در تاریخ ……….. ماه ………….به عقد دائم یکدیگر در آمده ایم که با وصف آنکه دارای فرزند مشترک نمی باشیم/می باشیم بواسطه عدم تفاهمات اخلاقی وروحی منجر به اختلافات متعدد حاصله قادر به ادامه زندگی مشترک زناشوئی نمی باشیم لهذا بواسطه مذکور شده مصمم به طلاق بوده با تقدیم دادخواست مذکور صدور گواهی مذکور جهت ارائه به دفترخانه طلاق واجرای صیغه طلاق را درخواست داریم.

 

چه وکیلی برای انجام مراحل طلاق مناسب تر است؟
به طور قطع کسی که تجربه و تخصص بیشتری در زمینه دعاوی خانواده داشته باشد از هر لحاظ وکیل مناسب تری میباشد. شما میتوانید با تحقیق و درخواست رزومه کاری و پرونده های موفق وکیل موزد نظرتان نسبت به متخصص بودن وی آگاه شوید. همچنین قبل از اقدام به طلاق توافقی با وکیل طلاق مشاوره حضوری یا غیرحضوری داشته باشید. مشاوره حقوقی در خصوص طلاق توافقی، به شما کمک می‌کند تا قبل از شروع پروسه حقوقی طلاق توافقی،‌ از حقوق فردی،‌ شرایط پروسه طلاق توافقی و دیگر موارد مربوطه مطلع شوید.

شما می توانید جهت مشاوره حقوقی در زمینه طلاق توافقی با بهترین وکیل دادگستری اصفهان از طریق فرم بخش مشاوره رایگان و یا تماس با ما برای رزوو وقت مشاوره حضوری ،‌ اقدام کنید.همچنین با سپردن پرونده طلاق توافقی خود به ما با خیال راحت و در کمترین زمان و  بدون نیاز به حضور فیزیکی اقدام به طلاق توافقی نمایید.